ŞANLIURFA AKABE İMAM HATİP ORTAOKULU ÖĞRENCİLERİ BİR PROJE KAPSAMINDA İŞİTME ENGELLİ ÖĞRENCİLERE KURANI KERİM ÖĞRETİMİ GERÇEKLEŞTİRDİ.

 

Projemiz okulumuzda işitme engeli bulunan Ömer Yetim’e ses olalım düşüncesi ile başladık. Kendini arkadaşlarından ve çevresinden soyutlayan arkadaşlarıyla iletişim kurmakta zorlanan bu öğrencimize nasıl yarar sağlayabiliriz diye düşünürken sınıf arkadaşları ile işaret dilini öğrenmeye karar verdik. Uzman bir işaret dili eğitmeninden önce günlük hayatta kullanılan işaretleri daha sonra da Kuran öğretimi ile ilgili eğitim aldık. 5 kişilik bir ekip oluşturduk. Başlangıçta sadece Ömer’e başlattığımız bu kampanya diğer işitme engeli bulunan öğrencilere de yarar sağlasın düşüncesi ile bu projeyi yapmaya karar verdik.

Projemizin amacı:

İşitme engeli bulunan insanlara öğrencilerimizden kurulan bir ekip tarafından Yüce Kitabımız Kuran’ı Kerim’in öğretilmesini sağlamak. Kısa namaz surelerinden bazılarının öğretilmesini sağlamak.

Projemizin Hedefleri:

*İşitme engeli bulunan bireylerin toplum içinde birer fert olduklarını fark ettirterek, işitme yokluğunun kişinin Kuran öğrenmesine bir engel olmadığını göstermek.

* Engelli bireylerin toplumun birer tamamlayıcısı olduklarını göstermek.

Bu proje sayesinde bizim başardıklarımız:

  *İşaret dili öğrenen okulumuz öğrencileri ile diğer engelli bireyler arasında empati duygusu gelişerek gönüller arasında bir köprü kurulmuş oldu.

*Bir kişinin isterse her şeyi yapabileceği gösterilmiş oldu.

* Kuran-ı Kerim’i öğrenmek için aslında hiçbir engelin olmadığını uygulamalı olarak öğrenmiş oldular.

*Hz. Peygamber’in ‘’Sizin en hayırlınız Yüce Kitabımız Kuranı Kerim’i öğretmek ve öğrenmektir’’ sözünü yaşayarak uygulayarak göstermiş oldular. 

*İşitme engelli bireylerin yalnız olmadıklarını, onların toplumun birer puzzle parçası gibi toplumun tamamlayıcısı olduklarını görmüş oldular.

    Rukiye Turan
İletişim: eyikur_narut@hotmail.com

İşitme Engelli Öğrencilere Kur’an-ı Kerim Öğretimi

Yazı dolaşımı


Bir yanıt yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.