ŞANLIURFA AKABE İMAM HATİP ORTAOKULU ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİ İYİLİK YUVASI ADINI VERDİKLERİ BİR  PROJE BAŞLATTILAR. PROJE KAPSAMINDA KUŞ YUVALARI YAPARAK ÇEŞİTLİ YERELERE ASTILAR.

2022 yılı mevsimsel olarak diğer yıllara göre daha sert ve soğuk, karlı bir seneydi. Bizler de kuşların yuva yapacak yer bulmakta zorlandıklarını, şehirleşmenin ve çarpık kentleşmenin yuva yerleri bulmalarına engel olduğunu gördük. Peygamber Efendimizin(s.a.s) “Hayvanlara şefkatle yaklaşmak sadakadır.” Hadisi şerifini kendimize rehber edindik. Öğrencilerimiz ile atık malzemeler kullanılarak hem doğaya yarar sağlama hem de hayvanlara merhamet duygularının gelişmesini
sağlamak amacıyla bu projemiz ortaya çıkmıştır.

Projenin amacı:

* Şehirleşmenin yoğunlaşması, plansız kentleşme, çarpık şehirleşmeyle birlikte doğanın ve doğada yaşayan hayvanların barınacak yer bulamamasıdır. 

*Özellikle kış aylarında yuva bulmakta zorlanan, barınma sorunu olan kuşlarıma kuş yuvaları yapmak. iyiliğin yalnız insanlara değil hayvanlara ve  çevreye  de yapılabileceğini göstermektir.

Projenin Hedefleri:

*Kuşlar için yaşanabilir elverişli yuvalar oluşturmak,

* Çocuklarımıza yeryüzündeki yaşam için sorumluluk duygularını aşılamak 

*Öğrencilerimizi Çevreye duyarlı bireyler olarak yetiştirmek 

* Atık  malzemeleri değerlendirerek toplum için işlevli hale getirmek 

*Öğrencilerimizin kalplerine hayvanlara merhamet ve şefkat duygularını aşılamak.


Bize kazandırdıkları:

Öğrencilerimiz eğitim öğretim sürecinde doğaya ve çevreye yarar sağladıklarını belirterek, hem atık malzemelerin çöp olmadıklarını kuşlara birer yuva olabileceğini hem de iyilik yapmanın küçük büyük demeden her şekil yapılabileceğini uygulamalı olarak görmüş oldular.

Rukiye Turan
İletişim: eyikur_narut@hotmail.com

 

 

 

 

İyilik Yuvası Projesi

Yazı dolaşımı


Bir yanıt yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.